Kobiety kierowcy – stereotypy a rzeczywistość

W lutym tego roku instytut badawczy IPSOS przeprowadził badanie na zlecenie Link4pod nazwą „Barometr Ubezpieczeniowy Link 4”. Grupa reprezentatywna stanowiła mieszkańców polski w wieku powyżej 15 lat w liczbie 1006 osób.

Wnioski nasuwające się z tego badania są następujące: kobiety jeżdżą ostrożniej, rzadziej powodują wypadki i łamią przepisy.

Do spowodowania wypadku przyznaje się 9% kobiet i 11% mężczyzn, jednak najważniejszym kryterium przy wypadkowości jest wiek kierowcy. Najczęściej to młodzi kierowcy powodują kolizje na drogach. W ciągu ostatnich pięciu lat wśród osób które są czynnymi kierowcami wypadki spowodowało 17% osób poniżej 29 roku życia, natomiast tylko 9% osób powyżej tego wieku.

Kobiety znacznie rzadziej przekraczają dozwoloną prędkość, aż 59% kobiet deklaruje, że nigdy bądź też bardzo rzadko przekracza dozwolone limity prędkości. U mężczyzn ten odsetek wynosi 45%.

35% kobiet nie przekracza linii ciągłej, 45% nie wymusza pierwszeństwa. Panowie którym nie zdarza się wyprzedać na ciągłej linii stanowią 27% ankietowanych, natomiast ci, którzy nie wymuszają pierwszeństwa  – 40%.

Wśród społeczeństwa nadal panuje przeświadczenie, że kobiety często wjeżdżają na skrzyżowanie w momencie gdy już nie da siego opuścić przed zmiana świateł i często przejeżdżają na czerwonych światłach, jednak nie zostało to na razie potwierdzone żadnymi naukowymi dowodami.

Nagminnie łamanym przepisem jest rozmawianie przez telefon bez zestawu głośnomówiącego podczas prowadzenia pojazdu. Prawie co drugi kierowca przyznaje się do takiego łamania przepisów, jednak trochę częściej mężczyźni (49%) niż kobiety (43%).

Zaburzenie koncentracji podczas jazdy spowodowane przez palenie, picie, czy jedzenie to kolejny „występek” zarówno kobiet jak i mężczyzn kierowców, do takiego postępowania za kierownicą przyznaje się 31% mężczyzn i 27% kobiet. Kobiety natomiast znacznie częściej śpiewają za kierownicą  – 23% (panowie 14%), natomiast aż 10% pań poprawia makijaż jednocześnie prowadząc samochód.

65% męższczyzn często i bardzo często ustępuje pierwszeństwa innym pojazdom, aby te włączyły się do ruchu, ale  jedynie 59% kobiet deklaruje takie zachowanie. Również mycie pojazdów to domena mężczyzn: 65% panów myje swoje auto raz w miesiącu, kobiety myją je w mniejszym odsetku – 59%. Kilka razy w miesiącu swój samochód myje 29% mężczyzn i 21% kobiet. Mężczyźni z wyższym wykształceniem mieszkający w dużych i średnich miastach najczęściej myją swoje auta.

Nie jest więc prawdą, że kobiety kierowcy to niebezpieczni kierowcy; są one ostrożne i stosują się do przepisów. Więcej informacji na temat ankiety Link4 znajduje się tutaj.

Złą informacją dla kobiet będzie fakt, że ubezpieczenia dla nich zdrożeją. ETS orzekło, że płeć nie powinna być kryterium, które wpływa na składkę ubezpieczeniową. Jak analizuje Rzeczpospolita przyniesie to wzrost składek ubezpieczeniowych.

Głównie w dziale ubezpieczeń życiowych jest to kryterium brane pod uwagę i tutaj właśnie przewiduje się olbrzymi wzrost składek dla kobiet, nawet o kilkaset procent. Jednak w ubezpieczeniach komunikacyjnych najprawdopodobniej zostaną wycofane produkty, które są przeznaczone dla kobiet i dostosowane do ich potrzeb.  Na przykład AXA posiada pakiet dla kobiet składający się z OC, AC oraz assistance odpowiadające zakresem potrzebom płci pięknej.